Ημερίδα Μαθηματικών για Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΕ60 και ΠΕ70) που διοργανώνει η Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία στα Αρσάκεια Σχολεία Ιωαννίνων

Η Εποπτεία των Σχολείων τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας, επιδιώκοντας την ενημέρωση των εκπαιδευτικών στις διαρκείς εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα σε κάθε επιστημονικό τομέα, διοργανώνει ημερίδα με θέμα

«Μαθηματικές διδακτικές προσεγγίσεις στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση: Έρευνα και εφαρμογές».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023, στα Αρσάκεια Σχολεία Ιωαννίνων με ελεύθερη συμμετοχή για τους εκπαιδευτικούς των δημοσίων και των ιδιωτικών σχολείων.

Σκοπός τής ημερίδας είναι να αναδειχθούν σύγχρονες πτυχές τού επαναπροσδιορισμένου ρόλου των Μαθηματικών τόσο σε επίπεδο θεωρίας όσο και σε επίπεδο εφαρμογής, καθώς και η συμβολή τής τεχνολογίας στις ανανεωμένες διδακτικές πρακτικές τού μαθήματος.
Περισσότερα εδώ: https://hmerides.arsakeio.gr/