Εργαστήριο για την ουδέτερη/συμπεριληπτική γλώσσα, 29 Φεβρουαρίου, 2024

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε συνεργασία με τη Μονάδα «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» του Εργαστηρίου Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, ΜΜΕ και Εκπαίδευσης του Π.Τ.Ν. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων οργανώνει εργαστήριο με τίτλο: «Η σεξιστική χρήση της γλώσσας και τα έμφυλα στερεότυπα. Αναζητώντας μία ΄δίκαιη΄ γλώσσα». Το εργαστήριο που στοχεύει στην υποστήριξη διεπιστημονικών ευκαιριών δια βίου μάθησης για τις/τους φοιτήτριες φοιτητές, αλλά και για το ευρύ κοινό, θα προσφερθεί δωρεάν και θα περιλαμβάνει συνολικά 4 ενότητες. Θα πραγματοποιηθεί από τις 12 Μαρτίου έως και τις 16 Απριλίου του 2024 και θα φιλοξενείται στις εγκαταστάσεις του ΔΙΚΕΠΠΕΕ «Σταύρος Νιάρχος».