Επιμορφωτική Διημερίδα για τη σχολική βία και τον εκφοβισμό “Πρακτικές αντιμετώπισης βίας και εκφοβισμού στα σχολεία”

Το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης της Ερευνητικής Μονάδας Κοινωνικών Διακρίσεων, Έμφυλης Ταυτότητας και Εκφοβισμού στο Σχολείο του Π.Τ. Νηπιαγωγών του  Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού σας προσκαλεί στη διά ζώσης Επιμορφωτική Διημερίδα με τίτλο: “Πρακτικές αντιμετώπισης βίας και εκφοβισμού στα σχολεία” την Πέμπτη 9  και Παρασκευή 10 Μαρτίου στο Αμφιθέατρο του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών (Κτίριο Επιστημών Αγωγής).

Στην εκδήλωση θα λάβουν μέρος με εισηγήσεις, βιωματικά εργαστήρια και θεατρικά, εκπαιδευτικοί και μαθητές όλων των βαθμίδων της Εκπαίδευσης από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Στον χώρο της εκδήλωσης λειτουργεί έκθεση ζωγραφικής με έργα μαθητών.

Ο επιστημονικά υπεύθυνος του Δικτύου

Θεόδωρος Θάνος

Καθηγητής Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης

Πληροφορίες στις ιστοσελίδες:

Επιμορφωτική διημερίδα με τίτλο: “Πρακτικές αντιμετώπισης βίας και εκφοβισμού στα σχολεία”

9-10 Μαρ 2023